Zajęcia

W Krakowskiej Szkole Fechtunku prowadzimy zajęcia z różnych broni i na różnym poziomie zaawansowania. Do wyboru mamy treningi miecza długiego w duchu tradycji niemieckiej, szablę barokową i francuską, jak również kord, zwany też messerem. Ostatnią bronią w naszej zbrojowni jest sztylet, którego nauczamy we włoskiej konwencji armizare. Ponadto oferujemy zajęcia przygotowania fizycznego i kondycyjnego dla wszystkich, którzy cenią sobie siłę i wytrzymałość. Szeroki wachlarz kursów naszej szkoły zamykają zajęcia miecza i tarczy oraz pełnokontaktowe walki rycerskie prowadzone we współpracy z instruktorami grup rekonstrukcyjnych. Nie wspominając już o tym, że najlepszym pomysłem na piątkowy wieczór jest sparring!

Podstawowy system nauczania w KSF oparty jest o 3 miesięczne bloki szkoleniowe.
Zajęcia z miecza długiego i szabli dzielą się na 3 poziomy zaawansowania.

Poziom 1 - Zajęcia przeznaczone dla nowych i początkujących szermierzy. Celem zajęć jest nauka bazowych sposobów poruszania się w walce, podstawowych postaw, ataków i technik oraz zaznajomienie się z charakterystyką wybranej broni.

Poziom 2 - Zajęcia stworzone dla średnio zaawansowanych szermierzy, którzy przebyli pełny 3 miesięczny kurs podstawowy. Rozwijane są tutaj zarówno umiejętności motoryczne jak i świadomość walki, poprzez zarówno szeroki wachlarz technik specjalistycznych dla danych broni jak i kontrolowane sparingi i specjalne układy treningowe.

Poziom 3 -  Trening łączony dla obu broni, przeznaczony dla zaawansowanych szermierzy, którzy ukończyli zarówno kurs podstawowy jak i średnio zaawansowany oraz posiadają rekomendacje trenera by przejść na kolejny poziom. Podczas zajęć skupiać będziemy się na przygotowaniu motoryczno-technicznym. Szermierz utrwali i przećwiczy w warunkach najbardziej zbliżonych walce różne sytuacje taktyczne. Na zajęciach zalecany jest pełen komplet ochraniaczy.

 

Miecz Długi


Miecz średniowieczny symbol rycerstwa i walki. W ówczesnym systemie szkolenia był bronią centralną, której techniki adaptowane były dla wszystkich rodzajów nauczanej broni. Dzięki temu miecz, mógł stać się włócznią, młotem lub nawet działać jak nadziak przebijając każdą dostępną zbroje! Miecz długi nauczany jest wedle tradycji niemieckiej w konwencji blossfechten – czyli walki bez pancerza w stroju codziennym. Dzięki temu broń wykorzystywana była w całym swoim potencjale, zadając uderzenia, pchnięcia, krojenie jak również walczyć w bliskim kontakcie z użyciem technik zapaśniczych lub kopnięć.


Kord


Kord czyli mający około 50-70cm długi nóż, najbardziej powszechna i popularna broń średniowiecza. Używana zarówno przez rycerstwo jak i stany niższe. Kord z racji swojego zastosowania w średniowieczu nauczany jest w konwencji blossfechten. Dzięki swojemu krótkiemu zasięgowi, podczas walki bardzo często wykorzystywane są techniki zapaśnicze i obezwładniające.

 

Szabla


Szabla, nasza narodowa broń, reprezentująca okres największego rozkwitu naszego kraju. Mimo iż pozornie odmienna od miecza jest kontynuacją tradycji rycerskiej miecza. Techniki średniowieczne rozwinęły się i połączyły ze wschodnimi technikami, tworząc unikalny system, który przetrwał przez setki lat. Nasza narodowa szkoła oparta na precyzyjnych i szybkich młyńcach, pozwala zarówno na walkę typowo bojową, kawaleryjską oraz świetne radzenie sobie w pojedynkach. System walki polegający na doskonałej kontroli ciała i broni oraz ich koordynacji.