Zajęcia

W Krakowskiej Szkole Fechtunku prowadzimy zajęcia z różnych broni i na różnym poziomie zaawansowania. Do wyboru mamy treningi miecza długiego w duchu tradycji niemieckiej, szablę barokową i francuską, jak również kord, zwany też messerem. Ostatnią bronią w naszej zbrojowni jest sztylet, którego nauczamy we włoskiej konwencji armizare. Ponadto oferujemy zajęcia przygotowania fizycznego i kondycyjnego dla wszystkich, którzy cenią sobie siłę i wytrzymałość. Wisienką na torcie są zajęcia miecza i tarczy oraz pełnokontaktowe walki rycerskie prowadzone we współpracy z instruktorami grup rekonstrukcyjnych. Nie wspominając już o tym, że najlepszym pomysłem na piątkowy wieczór jest sparring!

Miecz długi poziom 1
Maciej Hammer

Miecz średniowieczny symbol rycerstwa i walki. W ówczesnym systemie szkolenia był bronią centralną, której techniki adaptowane były dla wszystkich rodzajów nauczanej broni. Dzięki temu miecz, mógł stać się włócznią, młotem lub nawet działać jak nadziak przebijając każdą dostępną zbroje! Miecz długi nauczany jest w konwencji blossfechten – czyli walki bez pancerza w stroju codziennym. Dzięki temu broń wykorzystywana była w całym swoim potencjale, zadając uderzenia, pchnięcia, krojenie jak również walczyć w bliskim kontakcie z użyciem technik zapaśniczych lub kopnięć.

Zajęcia przeznaczone dla początkujących szermierzy. Celem zajęć jest nauka podstawowych sposobów poruszania się w walce, podstawowych postaw i natarć jak również prostych technik i taktyk szermierczych. Trening skupiony jest na technicznym aspekcie szermierki, bez nacisku na wolną walkę.

Miecz długi poziom 2
Jakub Zabierowski

Zajęcia przeznaczone dla średnio zaawansowanych szermierzy, którzy przebyli pełny 3 miesięczny kurs podstawowy. Na treningach zajmować się będziemy tzw. Meisterhau czyli technikami mistrzowskimi, oraz bardziej zaawansowaną pracą na żelazie i zawinięciami. Nauka prowadzona jest w głównie w postaci sparingów zadaniowych lub technicznych.

Minimalny poziom ochraniaczy wymagany podczas treningu to suspensor i maska szermiercza.

Miecz długi poziom 3
Jakub Zabierowski

Trening grupy zawodniczej przeznaczony dla zaawansowanych szermierzy, którzy ukończyli zarówno kurs podstawowy jak i średnio zaawansowany. Podczas zajęć skupiać będziemy się na przygotowaniu motoryczno-technicznym. Na zajęciach wymagany jest pełen komplet ochraniaczy.

Kord poziom 1
Maciej Hammer

Kord czyli mający około 50-70cm długi nóż, najbardziej powszechna i popularna broń średniowiecza. Używana zarówno przez rycerstwo jak i stany niższe. Kord z racji swojego zastosowania w średniowieczu nauczany jest w konwencji blossfechten. Dzięki swojemu krótkiemu zasięgowi, podczas walki bardzo często wykorzystywane są techniki zapaśnicze i obezwładniające.
Zajęcia przeznaczone dla początkujących adeptów, Celem zajęć jest nauka podstawowych sposobów poruszania się w walce, podstawowych postaw i natarć jak również prostych technik i taktyk szermierczych. Poziom ten skupiony jest na technicznym aspekcie szermierki, bez nacisku na wolną walkę.

Szabla poziom 1
Jerzy Miklaszewski

Szabla, nasza narodowa broń, reprezentująca okres największego rozkwitu naszego kraju. Mimo iż pozornie odmienna od miecza jest kontynuacją tradycji rycerskiej miecza.
Techniki średniowieczne rozwinęły się i połączyły ze wschodnimi technikami, tworząc unikalny system, który przetrwał przez setki lat. Nasza narodowa szkoła oparta na precyzyjnych i szybkich młyńcach, pozwala zarówno na walkę typowo bojową, kawaleryjską oraz świetne radzenie sobie w pojedynkach. System walki polegający na doskonałej kontroli ciała i bron oraz ich koordynacji.

Zajęcia przeznaczone dla początkujących szermierzy. Celem zajęć jest nauka podstawowych sposobów poruszania się w walce, podstawowych technik, kontroli broni jak również prostych taktyk szermierczych. Trening skupiony jest na technicznym aspekcie szermierki, bez nacisku na wolną walkę.

Szabla poziom 2
Jerzy Miklaszewski

Zajęcia przeznaczone dla średnio-zaawansowanych. Rozwijane są tutaj zarówno umiejętności motoryczne jak i świadomość walki, poprzez zarówno szeroki wachlarz technik jak i kontrolowane sparingi i specjalne układy treningowe.

Miecz i puklerz poziom 1
Jerzy Miklaszewski

Krótki miecz i puklerz stanowi zestaw broni opisany w najstarszym podręczniku szermierczym I.33 lub Codex Valpurgis. Kombinacja tego uzbrojenia używana była przez większą część średniowiecza na terenach Europy Środkowo-Wschodniej jako broń obowiązująca podczas pojedynków sądowych, co potwierdza np. Niemiecki zwód prawa Sachsenspiegel.

Miecz wielki poziom 1 i 2
Jerzy Miklaszewski

Miecz wielki - naturalna konsekwencja i rozwój miecza długiego w epoce baroku oraz renesansu. Technika średniowieczna rozwinęła się, skupiając na siecznym obszarze, pozwoliła stworzyć bardzo skomplikowany system, który Polacy już w XVI wieku nazywali sztuką krzyżową. Potężne miecze, mimo to lekkie i zgrabne służyły zarówno szlachcie jak i najemnikom do całej gamy zadań, od przełamujących uderzeń na polu bitwy, przez ochronę osób i mienia w zatłoczonych uliczkach renesansowych miast, po ogólnorozwojowy trening. Broń ta była uważana za niezwykle elegancką, mimo śmiercionośnej siły i szybkości.