69vnphim sex sexj88vn6969vn 123b5679 123b j88
Treningi

Zajęcia

W Krakowskiej Szkole Fechtunku prowadzimy zajęcia z różnych broni i na różnym poziomie zaawansowania. Do wyboru mamy treningi miecza długiego w duchu tradycji niemieckiej, szablę polską, rapier włoski, jak również kord, zwany też messerem. Kolejną bronią w naszej zbrojowni jest sztylet, którego nauczamy we włoskiej konwencji armizare. Jeśli natomiast wolicie trzymać się z daleka od swoich przeciwników, polecamy zajęcia z łucznictwa tradycyjnego. Ponadto oferujemy zajęcia przygotowania fizycznego i kondycyjnego dla wszystkich, którzy cenią sobie siłę i wytrzymałość. Szeroki wachlarz kursów naszej szkoły zamykają treningi miecza i tarczy. Nie wspominając już o tym, że najlepszym pomysłem na piątkowy wieczór jest sparring!

Zajęcia dzielą się na 3 poziomy zaawansowania:

Poziom początkujący - zajęcia przeznaczone dla zupełnie nowych oraz początkujących szermierzy. Celem zajęć jest nauka bazowych sposobów poruszania się w walce, podstawowych postaw, ataków i technik oraz zaznajomienie się z charakterystyką wybranej broni.

Poziom średniozaawansowany - zajęcia stworzone dla szermierzy, którzy przebyli pełny kurs podstawowy i zdali egzamin. Rozwijane są tutaj zarówno umiejętności motoryczne jak i świadomość walki, poprzez zarówno szeroki wachlarz technik specjalistycznych dla danych broni, jak i kontrolowane sparingi i specjalne układy treningowe. Na zajęcia należy posiadać rękawice, suspensor oraz własną maskę.

Poziom zaawansowany (ogólnoszermierczy) -  trening łączony dla różnych broni, przeznaczony dla szermierzy, którzy ukończyli zarówno kurs podstawowy, jak i średniozaawansowany. Aby przystąpić do zajęć, należy zdać egzamin oraz posiadać komplet ochraniaczy. Podczas treningów skupiamy się na przygotowaniu motoryczno-technicznym. Szermierz ćwiczy i utrwala w warunkach najbardziej zbliżonych walce różne sytuacje taktyczne. 

 

Miecz Długi

Miecz średniowieczny - symbol rycerstwa i walki. W ówczesnym systemie szkolenia stanowił broń centralną, której techniki adaptowane były dla wszystkich rodzajów nauczanej broni. Dzięki temu miecz mógł stać się włócznią, młotem lub nawet działać jak nadziak przebijając każdą dostępną zbroję! Miecz długi nauczany jest wedle tradycji niemieckiej w konwencji blossfechten – czyli walki bez opancerzenia, w stroju codziennym. Dzięki temu broń wykorzystywana jest w całym swoim potencjale: można wykonywać nią zarówno uderzenia, pchnięcia oraz krojenia, jak i walczyć w bliskim kontakcie z użyciem technik zapaśniczych oraz kopnięć.


Kord

Kord czyli mający około 50-70cm długi nóż, najbardziej powszechna i popularna broń średniowiecza. Używana zarówno przez rycerstwo jak i stany niższe. Kord z racji swojego zastosowania w średniowieczu nauczany jest w konwencji blossfechten. Dzięki swojemu krótkiemu zasięgowi, podczas walki bardzo często wykorzystywane są techniki zapaśnicze i obezwładniające.

 

 

Szabla

Szabla, nasza narodowa broń, reprezentująca okres największego rozkwitu naszego kraju. Mimo, iż pozornie odmienna od miecza jest kontynuacją tradycji rycerskiej miecza. Techniki średniowieczne rozwinęły się i połączyły ze wschodnimi technikami, tworząc unikalny system, który przetrwał przez setki lat. Nasza narodowa szkoła oparta na precyzyjnych i szybkich młyńcach, pozwala zarówno na walkę typowo bojową, kawaleryjską, jak i świetnie sprawdza się w pojedynkach. System walki szablą polegaja na doskonałej kontroli ciała i broni oraz ich koordynacji.

 

Łuk

Łuk to narzędzie towarzyszące ludziom od zarania dziejów. Wykorzystywane były zarówno jako narzędzie do polowania na zwierzynę, jak i broń w wojnach toczonych na szeroką skalę. Dopiero pod koniec średniowiecza zostały wyparte z pola bitew przez broń palną. W XX wieku powróciły w postaci eleganckiego sportu, który został włączony do dyscyplin olimpijskich. Obecnie łucznictwo możemy podzielić na wiele nurtów m.in : Olimpijskie, myśliwskie , terenowe, tradycyjne.

Na naszych zajęciach skupiamy się głównie na łucznictwie tradycyjnym (w stylu śródziemnomorskim), które wykorzystuje łuki naśladujące swoją  konstrukcją te, którymi strzelano wiele wieków temu. W odróżnieniu od współczesnych łuków sportowych nie wykorzystujemy dodatkowego oprzyrządowania, celowników czy stabilizatorów.

Aby osiągnąć zadowalające wyniki ważne jest uzyskanie odpowiedniej techniki, a następnie powtarzalności procesu. Trening łuczniczy bardzo dobrze wpływa na umiejętność skupienia się, kontroli emocji, opanowania własnego ciała i umysłu, co w dzisiejszych czasach nie jest takie oczywiste. Dodatkowo z racji możliwości dostosowania siły naciągu łuku, dyscyplinę tą można zacząć uprawiać w zasadzie w dowolnym wieku; niezależnie od poziomu naszej kondycji czy siły.

 

Rapier

Broń popularna szczególnie w XVI i XVII wieku, kojarzona przede wszystkim z filmami o muszkieterach. Zajęcia prowadzone są z rapiera kolnego z lewakiem, czyli sztyletem trzymanym w drugiej ręce, służącym przede wszystkim do obrony. Treningi oparte są na traktatach fechmistrzów z epoki, wzbogaconych o doświadczenia współczesnej szermierki.